Jak przygotować projekt2022-02-12T21:48:17+00:00

Projekt koperty – jak przygotować

Wytyczne dotyczące samodzielnego przygotowania projektu nadruku na kopercie.

Format pliku

Przygotowany projekt przed wysłaniem do druku proszę zapisać w jednym z preferowanych przez nas formatów, TIF, EPS, JPG lub PDF.
Preferowany przez nas format to PDF

Nie przyjmujemy projektów z Corela, dlatego prosimy wyeksportować projekt do jednego z wymienionych formatów.

Rozdzielczość

Jeżeli w projekcie występują logotypy w formacie bitmapowym (jpg, eps lub tif) lub zdjęcia to ich rozdzielczość nie powinna być mniejsza niż 300 dpi. Do druku nie nadają się zdjęcia lub logotypy pobrane ze stron www ponieważ posiadają za niską rozdzielczość.

Kolorystyka

Wszystkie elementy, grafika, zdjęcia i teksty, powinny być w systemie kolorystycznym CMYK. Wszystkie dołączone profile kolorystyczne zostaną usunięte.

Fonty

W projekcie można użyć dowolnych fontów. Proszę jednak zwracać uwagą na to aby użyty fony nie był zbyt mała bo tekst po wydrukowaniu będzie nieczytelny.

Aby uniknąć problemów w druku proszę wszystkie fonty użyte w projekcie koniecznie zamienić na krzywe.

Nadruk na rewersie

Nadruk na rewersie jest możliwy na kopertach klejonych na mokro (NK) oraz z paskiem (HK).

Nie zadrukowujemy klapek zamykających aplami. Nie wykonujemy nadruków na kopertach samoklejących (SK)

Przy projektowaniu proszę pamiętać, że koperty HK posiadają papierowy pasek, który zabezpiecza warstwę kleju. Pasek ten wystaje spoza skrzydełko i jeżeli projekt będzie zawierał grafikę, która będzie przechodziła z koperty na skrzydełko to po oderwaniu paska i zaklejeniu koperty na łączeniu skrzydełka z kopertą pozostanie niezadrukowane miejsce, w którym wystawał pasek zabezpieczający klej.

Druk na spad

Nadruki na kopertach wykonujemy do krawędzi koperty czyli na tzw. spad. Jeżeli w projekcie jakieś elementy graficzne dochodzą do krawędzi koperty to bardzo prosimy te elementy wysunąć tak aby znalazły się 2 mm poza formatem koperty czyli w polu spadu.

W projekcie nie trzeba zostawiać marginesu jak to ma miejsce w większości drukarni. Proszę jednak wziąć pod uwagę to, że nadruk wykonywany jest na gotowych kopertach, których wymiary mogą odbiegać od zdefiniowanego formatu, na co niestety nie mamy wpływu, dlatego może się zdarzyć że na części kopert w zamówionym nakładzie grafika nie będzie dochodziła idealnie do krawędzi, może pojawiać się cienki biały niezadrukowany margines. Jest to normalny chociaż niepożądany efekt i koperty takie nie podlegają reklamacji.

Gotowe pliki prosimy przesłać na adres drukarnia@verso.szczecin.pl

Przejdź do góry